Ribe Jadrana

SKLAT
Narodni nazivi u nas su mu, između ostalih: anđeo, ćuk, sivac, sklać, sokot, šklat, škvaina, škvajena. Rijetki znaju, ali sklat spada u morske pse, jednako kao što toj obitelji pripadaju mačke, kostelji i psi pene. Nisu psi samo oni koji "grizu"! Ne možemo, međutim, reći da su to pravi morski psi, oni koji već na sam spomen u čovjeka izazivaju strah.
 U Jadranskom moru žive dva sklata - sivac i žutan. Sivac je brojniji, dok je žutan dosta rijedak. Sivac je i dosta veći. U svakodnevnu govoru sve nam je sklat, zacijelo su rijetki i ribari koji zamjećuju razlike između te dvije vrste riba. Kod sklata je važno istaknuti neobičan izgled tijela, čime se razlikuje od većine riba.....( VIŠE ) 



ŠKARAM
Nije baš svakodnevna riba, posebno ne na sjevernom Jadranu, ali je stalni stanovnik našeg mora, i to čitavog Jadrana, kako se obično navodi u stručnoj literaturi. Njegov naziv uistinu nekima ništa ne znači, a za druge je uobičajena riba. Uostalom, u našem moru imamo više takvih primjera.....(VIŠE )


PERISKA I PRSTAC
Opet su nam ljetna tema školjke. Mogli bismo reći posebne školjke, odnosno s posebnim zakonskim statusom. Jedna je najveća školjka Jadranskog mora, a druga gastronomski najcjenjenija, najkvalitetnija, tvrde gurmani. Ako to baš i nije, apsolutno je najskuplja, prvenstveno zato što se u mnogim zemljama može dobiti isključivo na sivom tržištu, “šoto banka”, kako bi rekli naši ljudi. Pogađamo, riječ je o periski i prstacu!.....(VIŠE)


LUC
Neki već ozbiljno panulaju. Ne samo to, nego se mogu pohvaliti i ozbiljnim ulovima! Takvi se zacijelo ne slažu s onima koji tvrde da se uspješno može panulati samo u jesenskim mjesecima. Opet bih zato trebao ponavljati onu, skoro već potrošenu izreku: tko je na moru i lovi, uvijek će nešto uloviti.....(VIŠE)


VUČIĆ
Ima jedna mala riba, zapravo ribica, bez prave tržišne vrijednosti, što je i razumljivo, budući da je ljubiteljima riblje spize posve nezanimljiva. Ni među ribarima, odnosno ribolovcima nije posebno cijenjena, ali... dosta se lovi. Teško bi se moglo naći sportskog ili rekreacijskog ribolovca koji nije lovio i upoznao tu ribu, i to među svojim prvim lovinama......(VIŠE)


DRHTULJA
Za poznavanje drhtulje važno je istaknuti da ona u svom tijelu ima organ koji proizvodi električnu energiju. Električni organi nalaze joj se sa svake strane glave. Njima proizvodi električne udare kojima umrtvljuje ribe, plijen za jelo. Njen elektricitet, koji se pri dodiru trenutačno prazni, ima snagu 45 - 220 volti, što ovisi o....(VIŠE)


KOSTELJ
Morski psi su obične ribe. Stručni ljudi to uvijek ističu, ali ih većina među nama ne želi poslušati. Morski psi su opasni, razmišljaju takvi. Već njihov spomen izaziva strah. Nema potrebe bilo što pridodavati tako uvriježenim stavovima. Posebno tako razmišljaju oni koji ne poznaju more, ribe i ribolov.....(VIŠE)


GLAVOČI
U Jadranskom moru živi više od 40 vrsta glavoča i glavočića, točnije 45. Neke novootkrivene vrste još nemaju hrvatskih naziva. Navodimo nazive onih poznatih: glavoč blatar, glavoč pločar, glavoč krivoust, glavoč bjelaš veliki, glavoč mrkulj, glavoč leopard, glavoč travaš; pa slijede glavočići:....(VIŠE)


ZUBATAC KRUNAŠ
Zubatac krunaš, česta riba na južnom Jadranu, sve se rjeđe susreće kako se putuje dalje prema sjeveru. On je prvi rođak onog "pravog" zubaca, svima nam dobro poznatog. Na našoj obali i otocima još ga nazivaju krunaš, zubac krunaš, zubatac barjaktar, okrunjeni zubac, pagar krunaš, muški pagar....(VIŠE)


GIRA OŠTRULJA
Gira oštrulja ima duguljasto zaobljeno tijelo, malo prošireno, odnosno u hrptu povišeno. Boja tijela kreće se od sivosrebrne do smeđezlatne, s donjim dijelom više žućkastim ili srebrnkastim. Na boku ima tamniju mrlju četvrtasta oblika. Maksimalno naraste do.....(VIŠE)


KUNJKA I KAMENICA
U ljetnim mjesecima svi idu na more! Dobro, ne baš svi, ali barem većina onih koji žive uz njegove obale. Oni s kontinenta rasporedit će se drugačije - jedni na Jadran, drugi na dalja i daleka mora, u egzotične krajeve, dok će se oni treći, koje recesija konstantno pritišće, kupati kod kuće u lavoru. Mnogi će loviti ribe, uključujući i one koji o ribolovu pojma nemaju.....(VŠE)


VOLAK
Volak je jedan od karakterističnih puževa iz priobalja našega mora. Iako nije velika, njegova čvrsta i debela kućica ima pomalo robustan izgled. Oblik joj je spiralni s 3 - 4 izražena navoja i izduženim kanalom.....(VIŠE)


CIPAL PUTNIK
Mjesto prebivanja cipla putnika čitav je Jadran u priobalnom dijelu, uključujući luke, lagune i riječna ušća. Upravo oko tih ušća njegova su gušća naselja, a više nego drugdje prisutan je uz zapadnu obalu Istre i oko Pelješca. Nije on, međutim, stanovnik samo našeg mora.....(VIŠE)


PIC
Pic je riba koja se hrani danju, najaktivniji je u rano jutro i predvečer, a metabolizam mu se naglo ubrza kad more zatopli iznad 15-16 stupnjeva. Tim podacima treba prilagoditi očekivanje da će se tijekom ribolova na udicama naći baš isprugani ljepotan produžene čeljusti.....(VIŠE)


TRLJA BLATARICA

U Jadranskom moru žive dvije vrste trlja, jedna je od grote, druga od fanga (mulja) - trlja kamenjarka i trlja blatarica. Ovdje ćemo nešto reći o trlji blatarici. Najprije ćemo o njenim narodnim nazivima, radi lakše identifikacije, iako će zabuna uvijek biti kao i kod svih riba kojima.....(VIŠE)


MODRULJ
Boja tijela gotovo mu se sjedinjuje s morskim plavetnilom. S gornje je strane tamnomodra do modrozelenkasta, dok je s donje znatno svjetlija, skoro bijela. U duljinu maksimalno naraste 3,15 metara i dostigne najveću težinu od 150 kilograma. Prosječna težina modrulja iznosi oko 50 kilograma......(Više)


CRNULJ 
Kao lovina, crnelj nije previše zanimljiv, posebno ne na sjeveru Jadrana. Sportski i rekreacijski ribolovci ga ne love previše. Dok love neke druge ribe, crnelj često zagrize i ulovi se, posebno kad su na povrazu manje udice......( Više )







Nema komentara:

Objavi komentar